News

Four Races, Four Faces at Knoxville Shootout!


Sunday, June 03, 2012
Four Races, Four Faces at Knoxville Shootout!

Dylan Smith headlined the 1st Annual Knoxville Shootout Snday night with a win in the Modified class. Scott Davis won in the Sport Mods, while Jeff Mueller won the Stock Car feature and Andy Boeckman paced the Hobby Stocks.

Modifieds RESULTS

Heat 1, No Time: 1. Mike Van Genderen, Newton IA; 2. Tyler VandeKamp, Knoxville IA; 3. Todd Shute, Des Moines IA; 4. Kyle Krampe, Baxter IA; 5. Jeff Stephens, Arion IA; 6. Kyle Brown, Kellogg IA; 7. Jeff Conner, Jefferson IA; 8. Dakota Hayden, Wilton IA;

Heat 2, No Time: 1. Richie Gustin, Gilman IA; 2. Mike Albertsen, Audubon IA; 3. Josh Most, Red Oak IA; 4. Mike Densberger, Lincoln NE; 5. Joel Bushore, Boone IA; 6. Russ Gladson, Des Moines IA; 7. Hunter Marriott, Brookfield MO; 8. David Brown, Kellogg IA;

Heat 3, No Time: 1. Mark Elliott, Webster City IA; 2. Levi Nielsen, Cedar Falls IA; 3. Shawn Ryan, Waterloo IA; 4. Bill Davis Jr., Des Moines IA; 5. Matt Waugh, Des Moines IA; 6. Cayden Carter, Oskaloosa IA; 7. Toby VandeKamp, Knoxville IA; 8. Rick Speck, Garwin IA;

Heat 4, No Time: 1. Dylan Smith, Osceola NE; 2. Jerry King, Waterloo IA; 3. Luke Wanninger, Jefferson IA; 4. Ryan Gustin, Marshalltown IA; 5. Shane Weller, Agency IA; 6. Greg Elliott, Webster City IA; 7. Corey Wray, James Port MO;

B Feature 1, No Time: 1. Jeff Stephens, Arion IA; 2. Kyle Brown, Kellogg IA; 3. Cayden Carter, Oskaloosa IA; 4. Shane Weller, Agency IA; 5. Jeff Conner, Jefferson IA; 6. Toby VandeKamp, Knoxville IA; 7. Dakota Hayden, Wilton IA; 8. Rick Speck, Garwin IA;

B Feature 2, No Time: 1. Joel Bushore, Boone IA; 2. Greg Elliott, Webster City IA; 3. Matt Waugh, Des Moines IA; 4. Corey Wray, James Port MO; 5. David Brown, Kellogg IA; 6. Hunter Marriott, Brookfield MO; 7. Russ Gladson, Des Moines IA;

A Feature 1, No Time: 1. Dylan Smith, Osceola NE; 2. Todd Shute, Des Moines IA; 3. Mike Van Genderen, Newton IA; 4. Josh Most, Red Oak IA; 5. Mark Elliott, Webster City IA; 6. Mike Albertsen, Audubon IA; 7. Levi Nielsen, Cedar Falls IA; 8. Luke Wanninger, Jefferson IA; 9. Tyler VandeKamp, Knoxville IA; 10. Jerry King, Waterloo IA; 11. Shawn Ryan, Waterloo IA; 12. Bill Davis Jr., Des Moines IA; 13. Mike Densberger, Lincoln NE; 14. Jeff Stephens, Arion IA; 15. Kyle Brown, Kellogg IA; 16. Cayden Carter, Oskaloosa IA; 17. Corey Wray, James Port MO; 18. Ryan Gustin, Marshalltown IA; 19. Greg Elliott, Webster City IA; 20. Matt Waugh, Des Moines IA; 21. Shane Weller, Agency IA; 22. Joel Bushore, Boone IA; 23. Richie Gustin, Gilman IA; 24. Kyle Krampe, Baxter IA;

Sport Mods RESULTS

Heat 1, No Time: 1. Scott Davis, Madrid IA; 2. Bill Wears, Des Moines IA; 3. Jason Mallicoat, Boone IA; 4. Troy Oliver, Des Moines IA; 5. Lynn Brockett, Ogden IA; 6. Casey Greubel, Lacona IA; 7. Randy Krampe, Baxter IA; 8. Jake Strayer, Newton IA; 9. Brayton Carter, Oskaloosa IA; 10. Michael Grantham, Bondurant IA;

Heat 2, No Time: 1. Dylan Book, Adel IA; 2. Jack Housley, Des Moines IA; 3. Andy Tiernan, Woodward IA; 4. Cory Rose, Boone IA; 5. Rocky Caudle, Webster City IA; 6. Brian Miller, Grand Junction IA; 7. Tyler Gross, Bondurant IA;

Heat 3, No Time: 1. Austin Kaplan, Des Moines IA; 2. Jeff Jones, Clarinda IA; 3. Jim Gillenwater, Keokuk IA; 4. Jayme Duinink, Pella IA; 5. Eric Elliott, Boone IA; 6. Carter VanDenBerg, Oskaloosa IA; 7. Eric Flander, Barnes City IA; 8. Levi Smith, Donnellson IA; 9. Jason Hall, Grinnell IA;

Heat 4, No Time: 1. Tyler Droste, Waterloo IA; 2. Cody Hillgartner, Harlan IA; 3. Rick Gladson, Des Moines IA; 4. Glenn Gladson Jr., Des Moines IA; 5. Joel Rust, Grundy Center IA; 6. Jared Timmerman, Norwalk IA; 7. Blake Conant, Carlisle IA; 8. Levi Laymon, Muscatine IA; 9. Joe Simbro, Swan IA;

B Feature 1, No Time: 1. Eric Elliott, Boone IA; 2. Racer Hulin, Laurel IA; 3. Jayme Duinink, Pella IA; 4. Jake Strayer, Newton IA; 5. Eric Flander, Barnes City IA; 6. Gat Leytham, Garwin IA; 7. Randy Krampe, Baxter IA; 8. Joe Simbro, Swan IA; 9. Levi Laymon, Muscatine IA; 10. Carter VanDenBerg, Oskaloosa IA;

B Feature 2, No Time: 1. Joel Rust, Grundy Center IA; 2. Tyler Gross, Bondurant IA; 3. Casey Greubel, Lacona IA; 4. Brian Miller, Grand Junction IA; 5. Troy Oliver, Des Moines IA; 6. Blake Conant, Carlisle IA; 7. Levi Smith, Donnellson IA; 8. Brayton Carter, Oskaloosa IA; 9. Jason Hall, Grinnell IA; 10. Michael Grantham, Bondurant IA;

A Feature 1, No Time: 1. Scott Davis, Madrid IA; 2. Jeff Jones, Clarinda IA; 3. Tyler Droste, Waterloo IA; 4. Bill Wears, Des Moines IA; 5. Jim Gillenwater, Keokuk IA; 6. Jason Mallicoat, Boone IA; 7. Glenn Gladson Jr., Des Moines IA; 8. Racer Hulin, Laurel IA; 9. Austin Kaplan, Des Moines IA; 10. Joel Rust, Grundy Center IA; 11. Tyler Gross, Bondurant IA; 12. Casey Greubel, Lacona IA; 13. Cory Rose, Boone IA; 14. Jake Strayer, Newton IA; 15. Eric Elliott, Boone IA; 16. Jayme Duinink, Pella IA; 17. Rocky Caudle, Webster City IA; 18. Dylan Book, Adel IA; 19. Brian Miller, Grand Junction IA; 20. Jack Housley, Des Moines IA; 21. Andy Tiernan, Woodward IA; 22. Rick Gladson, Des Moines IA; 23. Lynn Brockett, Ogden IA; 24. Cody Hillgartner, Harlan IA;

Stock Cars RESULTS

Heat 1, No Time: 1. Damon Murty, Chelsea IA; 2. Dave Atcher, Marshalltown IA; 3. Butch Bass, Winterset IA; 4. Carl Yaw Jr., Pleasant Hill IA; 5. Trent Neanes, Chariton IA; 6. Kyle Harwood, Oskaloosa IA; 7. Chad Palmer, Renwick IA; 8. Brandon Bach, Des Moines IA; 9. Michael Jaennette, Newton IA;

Heat 2, No Time: 1. Jake Masters, Graettinger IA; 2. Keith Knop, Shelby IA; 3. Kyle Vanover, Beatrice NE; 4. Austin Curtin, Waukon IA; 5. David Brandies, Atalissa IA; 6. Steve Meyer, Grundy Center IA; 7. LeRoy Groenendyk, Oskaloosa IA; 8. Trevor Titus, Kellogg IA; 9. Bill Fox, Des Moines IA;

Heat 3, No Time: 1. Shay Curtin, Cresco IA; 2. Jeff Mueller, New London IA; 3. Matt Greiner, Washington IA; 4. Donnie Bown, State Center IA; 5. Gary Bass, Des Moines IA; 6. Donnie Louck, Stockton IA; 7. Jeff Wollam, Marshalltown IA; 8. Michael Todd, Pleasant Hill IA;

Heat 4, No Time: 1. Doug Adamy, Columbus NE; 2. Nathan Wood, Sigourney IA; 3. Todd Reitzler, Grinnell IA; 4. Derek St. Clair, Donellson IA; 5. Ryan Rose, Boone IA; 6. Rod Richards, Madrid IA; 7. Jeremy Pundt, Donnellson IA;

B Feature 1, No Time: 1. Kyle Harwood, Oskaloosa IA; 2. Jeff Wollam, Marshalltown IA; 3. Derek St. Clair, Donellson IA; 4. ; 5. Michael Jaennette, Newton IA; 6. Michael Todd, Pleasant Hill IA; 7. Chad Palmer, Renwick IA; 8. Donnie Louck, Stockton IA; 9. Bill Fox, Des Moines IA;

B Feature 2, No Time: 1. David Brandies, Atalissa IA; 2. Steve Meyer, Grundy Center IA; 3. Rod Richards, Madrid IA; 4. Gary Bass, Des Moines IA; 5. Brandon Bach, Des Moines IA; 6. Trevor Titus, Kellogg IA; 7. Jeremy Pundt, Donnellson IA; 8. LeRoy Groenendyk, Oskaloosa IA;

A Feature 1, No Time: 1. Jeff Mueller, New London IA; 2. Keith Knop, Shelby IA; 3. Kyle Vanover, Beatrice NE; 4. Shay Curtin, Cresco IA; 5. Damon Murty, Chelsea IA; 6. Nathan Wood, Sigourney IA; 7. Jake Masters, Graettinger IA; 8. Doug Adamy, Columbus NE; 9. David Brandies, Atalissa IA; 10. Matt Greiner, Washington IA; 11. Dave Atcher, Marshalltown IA; 12. Todd Reitzler, Grinnell IA; 13. Donnie Bown, State Center IA; 14. Kyle Harwood, Oskaloosa IA; 15. Steve Meyer, Grundy Center IA; 16. Butch Bass, Winterset IA; 17. Rod Richards, Madrid IA; 18. Ryan Rose, Boone IA; 19. Jeff Wollam, Marshalltown IA; 20. Derek St. Clair, Donellson IA; 21. Gary Bass, Des Moines IA; 22. Carl Yaw Jr., Pleasant Hill IA; 23. Trent Neanes, Chariton IA; 24. Austin Curtin, Waukon IA;

Hobby Stocks RESULTS

Heat 1, No Time: 1. Bill Bonnett, Knoxville IA; 2. Robby Marsh, Bellevue NE; 3. Nick Ulin, Agency IA; 4. Jason Fosselman, Shelby IA; 5. Leonard Loftus Jr., Des Moines IA; 6. Kyle Webb, Des Moines IA; 7. Blake Miller, Des Moines IA; 8. Ryan Grochala, Pleasant Hill IA;

Heat 2, No Time: 1. Kevin Fee, Knoxville IA; 2. Andy Boeckman, Sioux City IA; 3. Pete Hutzel, Baxter IA; 4. Kurt Hansen, Walnut IA; 5. John Yaw Sr., Des Moines IA; 6. Gina Greubel, Lacona IA; 7. Justin Hook, Oskaloosa IA; 8. Mark Fee, Knoxville IA;

Heat 3, No Time: 1. Dustin Griffiths, Ottumwa IA; 2. Rob Allison, Des Moines IA; 3. Donavon Nunnikhoven, Sully IA; 4. Ray Stock Jr., Ankeny IA; 5. Cory Adams, Des Moines IA; 6. Eric Knutson, Slater IA; 7. Rex Bonnett, Pleasantville IA; 8. Richard Pahlka Jr., Des Moines IA;

Heat 4, No Time: 1. Matthew Webb, Des Moines IA; 2. Jeremy Auten, Clarinda IA; 3. Brandon Johnson, DeWitt NE; 4. Adam Bonnett, Norwalk IA; 5. Matt Hudspeth, Madrid IA; 6. Phil Castellano, Des Moines IA; 7. Tyler Sutter, Pleasantville IA; 8. Darin DeZwarte, Knoxville IA;

B Feature 1, No Time: 1. Justin Hook, Oskaloosa IA; 2. John Yaw Sr., Des Moines IA; 3. Kyle Webb, Des Moines IA; 4. Ryan Grochala, Pleasant Hill IA; 5. Phil Castellano, Des Moines IA; 6. Darin DeZwarte, Knoxville IA;

B Feature 2, No Time: 1. Eric Knutson, Slater IA; 2. Jeremy Auten, Clarinda IA; 3. Cory Adams, Des Moines IA; 4. Blake Miller, Des Moines IA; 5. Tyler Sutter, Pleasantville IA; 6. Gina Greubel, Lacona IA; 7. Rex Bonnett, Pleasantville IA;

A Feature 1, No Time: 1. Andy Boeckman, Sioux City IA; 2. Kevin Fee, Knoxville IA; 3. Bill Bonnett, Knoxville IA; 4. Matthew Webb, Des Moines IA; 5. Robby Marsh, Bellevue NE; 6. Jason Fosselman, Shelby IA; 7. Nick Ulin, Agency IA; 8. Rob Allison, Des Moines IA; 9. Eric Knutson, Slater IA; 10. Donavon Nunnikhoven, Sully IA; 11. Jeremy Auten, Clarinda IA; 12. Dustin Griffiths, Ottumwa IA; 13. Matt Hudspeth, Madrid IA; 14. Adam Bonnett, Norwalk IA; 15. Brandon Johnson, DeWitt NE; 16. Justin Hook, Oskaloosa IA; 17. Ray Stock Jr., Ankeny IA; 18. John Yaw Sr., Des Moines IA; 19. Ryan Grochala, Pleasant Hill IA; 20. Kyle Webb, Des Moines IA; 21. Pete Hutzel, Baxter IA; 22. Cory Adams, Des Moines IA; 23. Blake Miller, Des Moines IA; 24. Kurt Hansen, Walnut IA;